Mikrotik nedir?

MikroTik, yönlendiricileri ve kablosuz ISS sistemlerini geliştirmek için 1996 yılında kurulmuş bir Letonya şirketidir. MikroTik şimdi dünyanın her yerindeki ülkelerin çoğunda İnternet bağlantısı için donanım ve yazılımlar sunmaktadır. Endüstri standardı PC donanımı ve eksiksiz yönlendirme sistemlerini kullanma konusundaki tecrübemiz 1997’de her tür veri arabirimi ve yönlendirme için kapsamlı istikrar, kontrol ve esneklik sağlayan RouterOS yazılım sistemini yaratmamızı sağladı. 2002’de kendi donanımımızı yapmaya karar verdik ve RouterBOARD markası doğdu. Firmamız Letonya’ nın başkenti Riga’ da olup 140’tan fazla çalışanı bulunmaktadır.

 

Mikrotik neler yapılır?

 • Firewall: mikrotik yaklaşık 120 farklı parametreye göre firewall uygulamalarınızda görev alabilir. Bu işlemleri yaparken geniş bir log tutabilir, NAT-Masquering yapabilirsiniz.
 • VPN: Ofisinizdeki bir networkü başka bir ofisteki network ile tek bir parçaymış gibi çalıştırabilir. Bu ağları %100 güvenli olarak birbiri ile görüştürebilirsiniz. Bunun yanı sıra kullanıcı veritabanı vasıtası ile kullanıcılarınıza user-şifreler yaratarak dışarıdan ofis networkünüze %100 güvenli olarak eriştirebilirsiniz.
 • PPP: Dilerseniz mikrotik sisteminize modem ekleyerek dial-up erişim sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde sunucunuz üzerindeki VPN kullanıcılarınıda bu sistem üzerinden erişim de sunabilirsiniz.
 • Wireless: Mikrotik firmasının üretimi olan kartları ve sistemleri kullanarak 50km mesafede 40-50 mbit kapasitelerde verileri wireless sistemler ile sağlayabilirsiniz.
 • Hotspot: En kaba örnekleme ile TTWINET modelinde otel-cafe-park-okul-kampüs-özel merkezlerde uygulama yaparak kullanıcı adı ve şifre doğrulaması ile internet erişimi sunabilirsiniz. Bu sistem ile internet erişimi satışıda yapmanız mümkündür.
 • Web Proxy: Özellikle ofis ve cafe gibi noktalarda erişimlerin denetlenmesi ve loglanması işleri için proxy sistemini kullanabilirsiniz.
 • DHCP Server/Client: Mikrotik’i bir dhcp server olarak kullanabilir, relay server olarak ayarlayabilir veya ağınızdaki bir başka dhcp serverdan veri alması için client olarak düzenleyebilirsiniz.
 • DNS Server/Client: Mikrotik dns server-client olarak görev yapabilmektedir.
 • Trafik Limitleme: Ağınızda bulunan kullanıcılara anlık trafik limitleri verebilir. Grup ve networklere aynı şekilde limit uygulayabilirsiniz.
 • Qos: Erişimlerinizdeki paket ve verilerin önceliklerini belirleyerek kritik dataların daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Routing (Statik-BGP-OSPF-MPLS-RIP): Mikrotik ağlar arasındaki geçişi sağlayabilmeniz için şuanda IPV4 ve IPV6 standartlarındaki tüm routing protokollerini desteklemektedir.

 

Mikrotik ürünlerini ister donanım olarak isterseniz RouterOS x86 yazılım olarak edinebilirsiniz.

Donanım modelleri;
-Mikrotik RB4011İGS+RM Router Firewall
-Mikrotik RB450G X4 Firewall Router
-Mikrotik CRS328-4S+RM 24Port Akıllı Yönetilebilir Switch
-Mikrotik CRS112-8P-4S-IN PoE Switch
-Mikrotik hAP Mini Firewall Router
-Mikrotik RB1100AHx4 Dude Edition
-Mikrotik CCR1009-7G-1C-1Z-S
-Mikrotik CloudCoreRouter CCR1072-1G-8S Router Firewall
-Mikrotik hAP AC
-Mikrotik hEX PoE
-Mikrotik RB3011UiAS-RM Router Firewall
-Mikrotik RouterBoard RB/493AH Level 5
-Mikrotik RouterBoard RB/433AH
-Mikrotik RB2011UAS-2HnD-IN
-Mikrotik RB750 Router
-Mikrotik RB951G-2HnD

Yazılım modelleri;
-Mikrotik x86 Level 4 Yazılım Lisansı
-Mikrotik x86 Level 5 Yazılım Lisansı
-Mikrotik x86 Level 6 Yazılım Lisansı

Mikrotik konusunda detaylı bilgi için wiki sayfası

Firmamız satış ve destek konusunda hizmet vermektedir.